Jako że chyba w końcu znalazłam w sobie tyle samozaparcia, żeby pisać (nie tylko na bloga) naprawdę regularnie, to chyba pora też regularnie tworzyć wpisy z cyklu Po godzinach!

Dzisiaj, jako że w tym miesiącu obchodziliśmy stulecie uzyskania przez Polki praw wyborczych, sporo o sprawach kobiecych. Będzie również o zdrowiu psychicznym. Wrócimy do czasów dzieciństwa oraz dowiemy się, co oznaczają nazwy produktów dostępnych w Ikei. Znajdziesz tu coś i do poczytania i do posłuchania i do pooglądania. Zapraszam!


Do zerknięcia po godzinach:

W tym miesiącu minęło sto lat, odkąd my, Polki, możemy brać udział w wyborach, zarówno głosując jak i samodzielnie startując. Obchodziliśmy też Międzynarodowy Dzień Eliminowania Przemocy wobec kobiet. Fundacja Ster przeprowadziła badania na temat skali przemocy w wobec kobiet. Wszystkie szczegóły na stronie organizacji.


– Mam nadzieję, że nigdy nie stracimy z oczu faktu, że wszystko zaczęło się od tej myszy – mówił przed laty twórca bajkowego imperium, Walt Disney. To właśnie on podarował światu pierwszego rysunkowego uszatego gryzonia, którego widok zamiast odrazy i wstrętu od lat wywołuje wielki uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych. Myszka Miki obchodziła w tym miesiącu swoje 90 urodziny! Cały artykuł dostępny na stronie Newsweeka.


Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałaś się, co oznaczają zagadkowe nazwy produktów dostępnych w Ikei, to Lauren i Lisa wszystko Ci wyjaśnią!

Tam gdzie są jakieś niezaleczone pretensje, tam gdzie jest frustracja, tam nienawiść znajduje najbardziej podatny grunt. I jest mnóstwo ludzi, którzy zrobią wiele, by ją na tym gruncie zaszczepić, a działa to tak samo na chłopców z blokowiska, jak na całe narody. Wszystko to ma mnóstwo przyczyn: ekonomicznych, społecznych, historycznych. Niczym się nie da usprawiedliwić nienawiści, ale nie da się z nią walczyć, nie próbując dociec skąd się w ludziach bierze. W prawdzie tekst z października, ale ja sama trafiłam na niego dopiero teraz.Ada Kosterkiewicz z bloga Rzeczovnik o homofobii i nienawiści.


Wizerunek idealnej kobiety w latach pięćdziesiątych jest nam wszystkim znany – pracowita żona, pracująca przez cały dzień w domu, przygotowująca smaczne posiłki dla ciężko pracującego męża, opiekująca się dziećmi i wszystko to oczywiście z uśmiechem. Fotograf Eli Rezkallah stworzył serię  “In A Parallel Universe”, która pokazuję rzeczywistość z tamtych czasów z… zupełnie innej perspektywy.

Widziałaś już zwiastun filmu „Król Lew”, który ma pojawić się w przyszłym roku? Ja na pewno wybiorę się do kina, a Ty? 😀


Na zajęciach z angielskiego warunkiem zaliczenia jest dostarczanie co miesiąc raportu z przesłuchanego przez siebie podcastu. W tym miesiącu słuchałam o depresji, osobowości borderline i o tym, jak to, jacy jesteśmy, wpływa na nasze „relacje” z pieniędzmi. Warte posłuchania!

Zdjęcie: Alisa Anton/Unsplash.com