Z jednodniowym opóźnieniem, ale jest – kolejne zestawienie z serii Po Godzinach. Dzisiejsze podoba mi się bardzo a bardzo i liczę, że także Ty znajdziesz tu coś dla siebie. Będzie o dyskryminacji kobiet w pracy, bezpieczeństwie w sieci w formie „przewodnik dla mniej rozgarniętych”, a także o dylematach moralnych, które musi podejmować za nas sztuczna inteligencja.

Nie mogłam pominąć także dowodów na to, że pisarze gatunku Sci-Fi to prawdziwi wizjonerzy oraz że dyskryminacja kobiet w pracy naprawdę istnieje. Będzie także zwiastun serialu, na który naprawdę czekam w tym roku. Zapraszam!


Do zerknięcia po godzinach:

Korzystanie z usług twórców literatury sci-fi to nowy trend wśród wielkich korporacji. Skąd ten nagły zwrot w kierunku kultury? Okazuje się, że większość przełomowych technologii naszych czasów przewidziano ze sporym wyprzedzeniem. Co ciekawe, nie zrobili tego naukowcy, lecz pisarze, którzy oczami wyobraźni starali się zobaczyć przyszłość. Czyli krótko o tym, jak Nike i Ford korzystają z usług pisarzy Science Fiction.


Jeżeli akurat szukasz pracownika do swojej firmy, to koniecznie musisz to zobaczyć. Londyńskie Studio Yes, które zajmuje się produkcją filmową, akurat prowadzi rekrutację i obok tradycyjnego ogłoszenia zamieściła filmik, którego główną bohaterką stała się brytyjska premier Theresa May. Ja totalnie czuję się kupiona.

Dylemat wagonika frapuje filozofów i psychologów już od ponad 50 lat. Ostatnio znów jest o nim głośno za sprawą sztucznej inteligencji, a szczególnie autonomicznych samochodów, które będą musiały podejmować decyzje moralne za ludzi. Okazuje się, że odpowiedź na pytanie „Które wybrać zło, większe czy mniejsze?” oraz co jest jakim złem, zależy od tego, gdzie się urodziliśmy, wychowaliśmy i gdzie mieszkamy. Crazy Nauka o moralnych decyzjach, które nie należą już tylko do ludzi.


Stworzone przez niego prezerwatywy mają pięć cylindrycznych opakowań. Każde z nich zostało zainspirowane konkretnym warzywem lub owocem. Wśród opakowań znaleźć można te, które przypominają banana czy ogórek. Ciekawie robi się, kiedy postanowimy wyciągnąć jedną prezerwatywę. Okazuje się, że projektant umieścił je w jeszcze mniejszych opakowaniach, które posiadają nadruk charakterystyczny dla przeciętego owocu lub warzywa. 

Zdjęcia i fragment artykułu ze strony whitemad.pl
I co o tym myślisz? Sądzisz, że kolorowy koncept przyczyni się to zwiększenia świadomości na temat zabezpieczenia i konsekwencji jego braku?


Choć większość pojęć dotyczących dyskryminacji kobiet na rynku pracy została wymyślona przez amerykańskich badaczy i psychologów parę dekad temu, nie straciły na aktualności. Im więcej kobiet odważnie planuje swoje kariery zawodowe, tym częściej zderzają się z rzeczywistością, w której to wciąż mężczyźni są faworyzowani. Na całym świecie kobiety doświadczają tych samych form dyskryminacji na rynku pracy. Choć to ponura zabawa, warto sprawdzić, które określenia opisują naszą osobistą sytuację. Wysokie Obcasy o szklanym suficie, lepkiej podłodze i różowych kołnierzykach.


Żyjemy w Internecie na co dzień, jednak przez pozorne poczucie anonimowości często zapominamy o podstawowych kwestiach bezpieczeństwa. Tak więc oto on – przewodnik po bezpieczeństwie w sieci dla mało zorientowanych w formie komiksu.
Źródło: blog.toggl.com

I na koniec zwiastun serialu, na który bardzo czekam w tym roku. Jednocześnie też nie czekam, bo wiem, że po tych kilku odcinkach przygoda się skończy. Oglądasz Grę o Tron? Jak myślisz, kto w końcu zdobędzie Żelazny Tron?

Zdjęcie główne: Florencia Viadana/unsplash.com