Osoby, które twierdzą, że papier już dawno odszedł do lamusa, powinny wziąć rozbieg i przywalić barana w ścianę, bo po prostu nie.

Mówię całkiem serio, papier żyje i ma się świetnie. Fakt, coraz więcej osób przerzuca się na czytniki. Fakt, ja jestem wśród nich, bo wygoda i bo liczącą ponad tysiąc stron książkę o wiele łatwiej czyta się trzymając w ręku Kindle’a niż kilkukilogramową cegłę (tak, czytam „Bastion” pana Kinga, nie, raczej nie skończę go w tym roku). I fakt, bo kwestie ekologiczne są ważne i jestem mocno za ograniczeniem wycinki drzew. Ale niestety życia bez papierowego notesu to ja sobie nie wyobrażam.

Moja relacja z papierem jest dość dziwna. Hej, znasz może (na pewno znasz, po co ja w ogóle pytam) to uczucie, gdy słuchasz jakiejś piosenki i nadchodzi Twój ulubiony fragment? Wiesz, co dzieje się wtedy w Twoim organizmie? Wydziela się dopamina – hormon, który odpowiada za odczuwanie przyjemności. No więc ja mam taki uczuć, jak patrzę na piękne papierowe rzeczy. Tak, patrzenie na piękne notesy, ślicznie wydane książki i urocze spinacze (kojarzysz na przykład te w kształcie serduszek?) czy washi tape sprawia mi po prostu przyjemność.

Jednocześnie w tych momentach odczuwam też ból egzystencjalny, bo te najpiękniejsze egzemplarze zazwyczaj srogo kosztują.

Na szczęście za patrzenie nikt płacić nie każe (i dobrze, bo już dawno byłabym bankrutem), dlatego dziś podzielę się Tobą moimi ulubionymi stronami z pięknymi papierowymi rzeczami. Uwielbiam sobie na nie co jakiś czas wchodzić i po prostu popatrzeć, co by zrobić swojemu poczuciu estetyki dobrze. Popatrzysz ze mną?

BONNE NOUVELLE

Zaczynamy od sklepu nie polskiego, ale to w niczym nie przeszkadza, bo rzeczy w nim są tak piękne, że nawet fakt nieznania ani słowa po francusku nie stanowi dla mnie najmniejszego problemu. Widziałaś te minimalistyczne wzorki na notesach? A te akcesoria? Ło jeżu

 

PAPIERNICZENI

Papierniczeni to jeden z pierwszych tego typu sklepów, jakie odkryłam. Serio, wcześniej nie miałam zielonego pojęcia, że takie piękne miejsca w sieci w ogóle istnieją! U papierniczonych rzeczy są oryginalne, śliczne i minimalistyczne, czyli takie, jakie totalnie lubię najbardziej. No popatrz i powiedz, czy to nie jest piękne?

RZECZOWNIK

Ten sklep to jest w ogóle jakiś kosmos, bo znajdziesz tam absolutnie wszystko. To miejsce zdecydowanie zachwyci każdego, kto kocha papier chociaż w połowie tak bardzo jak ja – notesy, kartki, rzeczy do domku, kalendarze. A po za tym mają osobną sekcję dla produktów z kotami! Scrolluję sobie tę zakładkę i właśnie włączył mi się #kociaramode. Uwielbiam.

DEVANGARI

Kiedyś bardzo chciałam zacząć prowadzić swój bullet journal i notes z Devangari był pierwszym, który do tego celu kupiłam. Niestety miłości nie było ze względu na to, że jeszcze kilka lat temu notesy z tego sklepu… nie rozkładały się na płasko. Tak, moja droga – możliwość rozłożenia notesu na płasko to moje bezwzględne kryterium przy kupowaniu takowego. Po za tym okazało się jeszcze, że nie mam cierpliwości, żeby sama rysować wszystkie tabelki, stąd też moja miłość do gotowych plannerów. Wracając jednak do Devangari, to widzę, że naprawili swoje wcześniejsze błędy, mają też całe mnóstwo nowych produktów, tak więc z pełną świadomością wrzucam ten sklep do mojego zestawienia!

NOTEKA

Na ten sklep trafiłam stosunkowo niedawno i nie mam zielonego pojęcia, dlaczego umykał mi przez tyle czasu. Czy Ty widzisz te tłoczone okładki? A te spinacze w kotki???

Mayuki

And last but not least… mówiąc najlepsze sklepy papiernicze online, nie mogę nie pomyśleć o Mayuki. Wszystkie notesy, które znajdują się w tym sklepie, są robione RĘCZNIE! Samo to zasługuje na wielkie wow, a jeśli wspomni się przy tym, że każdy zakup wspiera organizację Otwarte klatki to w ogóle wow wow wow!

No dobra, a teraz do konkretów – nie wierzę, że wymienione przeze mnie sklepy są jedynymi, w których znajdę takie super rzeczy. Znasz jeszcze jakieś? Koniecznie daj mi znać!


Zdjęcie: Ella Jardim/unsplash.com